חיפוש
  • custom-med

10 טיפים לניהול מחלה מתמשכת של בן משפחה

אם אתם מטפלים בבן משפחה במחלה מתמשכת, ריכזנו עבורכם 10 נושאים חשובים שיכולים להקל על העומס הפיזי והרגשי.

1. סדר עדיפויות וקדימויות בטיפול- לדוגמא האם יהיה ערך למטופל מסויים, סיעודי, המתמודד עם דמנציה לעבור בדיקת קולונוסקופיה?

2. תיאום ההמלצות של גורמי הטיפול- כשמתייעצים עם מומחים המוסיפים תרופות וטיפולים, רצוי לבדוק את ההשפעות ההדדיות של ההתערבויות זו על זו ולעקוב אחר יעילות הטיפול.

3. הבנת ההוראות- בתום ייעוץ עם מומחה, דאגו שיהיה לכם רישום מסודר של ההמלצות ושהבנתם מה צריך לעשות. לא בטוחים? תשאלו.

4. שגרת יום- מומלץ לעשות הפרדה של יום ולילה. לדוגמה, בלילה במיטה וביום בסלון אפילו על כורסא מתכווננת. כשהיום והלילה מתהפכים, שעות העבודה והמנוחה של המטפלים משתבשות והעומס עליהם גובר.

רצוי ששגרה יומית תכלול: יציאה בבוקר מהמיטה (גם עם צינורות ומכשירים), טיפוח ורחצה,

תנועה (מי שלא יכול בעצמו על ידי הפעלה פאסיבית כדי לשמור על טווחי תנועה ולהמנע מפצעי לחץ) תזונה, מוסיקה, טלויזיה, יציאה מהבית, עיסוק בפנאי כל אחד לפי יכולתו ואהבתו.

5. נטילה סדירה של הטיפול התרופתי - יש ערך בנטילת תרופות בזמן ועל פי ההוראות.

6. שחיקת המשפחה-אין צורך להכביר במילים כמה שוחק וקשה הטיפול המתמשך בבן משפחה חולה. תכנון הטיפול, לו״ז יומי וחלוקת תפקידים ברורה בין בני המשפחה, במקביל לייצוב המצב הרפואי ושמירה על שיגרת טיפולים בריאה, תאפשר שגרה המפחיתה את השחיקה לאורך זמן.

7. מעקב אחר מדדים- מעקב קבוע ומתמשך אחר מדדים יסייע לכם לבחון את יעילות הטיפולים ובחירת פתרון מתאים. כשמחלות הרקע מאוזנות הסיכוי לאירועים רפואיים מפתיעים, פוחת.

8. תזונה- חשובה במיוחד במחלות מתמשכות ורצוי להתייחס לנושא ברצינות רבה.

תזונה בריאה המבוססת על מזונות לא מעובדים, המתאימים לצורכי המטופל, לאתגרים שלו ולהעדפותיו. העקרונות הללו יתרמו לבריאותו ולאיכות חייו.

9. הכרות עם המחלה והאפשרויות העומדות בפניכם- כל הרפואות מוגבלות בפתרונות שלהן ולכל התערבות יעילה, יתכן גם פוטנציאל לתופעות לוואי. רצוי לנטר את היעילות של הפתרונות שהחלטתם לנסות על ידי מעקב מדדים יומי קבוע ורישום.

10. חוכמת ההמונים- בשיתוף אנשים וחברים, תיווכחו שרבים מתמודדים עם אתגרים דומים.

מקל מאוד לקבל המלצות ועצות מנסיונם של אחרים ולתרום מנסיונכם.


7 צפיות0 תגובות